Przykłady dobrych praktych - Bartłomiej Reszka

Data: 2014-09-26Przykładem dobrych praktyk w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” są dwa wniosku zrealizowane przez Bartłomieja Reszkę – przedsiębiorcę z Gminy Ujazd. Środki na ich realizację zostały pozyskane za pośrednictwem LGD „BUD-UJ RAZEM”.

- Czym zajmuje się Państwa firma ?

- Specjalizujemy się w produkcji i sprzedaży mebli kuchennych, ale posiadamy również w swojej ofercie meble przeznaczone do zabudowy łazienki, garderoby, przedpokoju, salonu, sypialni. Realizujemy projekty dla prywatnych odbiorców, ale też dla dużych instytucji jak szkoły, urzędy gminy, apteki, restauracje, hotele.

 

- Skąd pomysł na aplikowanie o środki unijne ?

- Pomysł aplikowania o środki unijne pojawił się już bardzo dawno temu, ale stwierdziliśmy, że jest to sprawa wielce skomplikowana i nie podjęliśmy konkretnych działań w tym kierunku. Wraz z powstaniem w Ujeździe Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM pojawiła się realna nadzieja na ich pozyskanie.

 

- Czy pozyskiwanie funduszy na zakup maszyn jest rzeczą prostą ? Jakie są największe utrudnienia ?

- Pomimo zamkniętych już dwóch wniosków dalej twierdzę, że ich pozyskanie nie jest rzeczą prostą. Dość skomplikowana i przede wszystkim czasochłonna jest cała procedura. Wymaga dużej wiedzy i znajomości tematu, której to wiedzy pomimo doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, przedsiębiorcy nie posiadają.

 

- Czy według Pana pomoc LGD w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej i rozliczeniowej jest potrzebna ?

- Mogę śmiało powiedzieć, że gdyby nie pomoc LGD wycofalibyśmy się w połowie drogi. Cały proces trwa dość długo i wymaga ciągłej kontroli i skrupulatności. Przy natłoku codziennych obowiązków pomoc LGD okazała się niezbędna.

 

- Czy fundusze unijne zmieniły coś w Pańskiej firmie ?

- Zdecydowanie tak, posiadamy nowoczesny park maszynowy co pozwoliło nam na poprawę jakości naszych towarów ale także na pozyskanie nowych klientów, dla których wykonujemy zaawansowane technologicznie zamówienia, których bez nabytych maszyn nie bylibyśmy w stanie zrobić. Możemy pochwalić się współpracą z telewizją TVN, dla której wykonaliśmy wszystkie kuchnie do programu Bitwa o dom. Nie podjęlibyśmy się owej współpracy gdyby nie pewność, że jesteśmy w stanie wykonać meble o bardzo wysokiej jakości w bardzo krótkim czasie. O pozyskanych przez nas środkach we współpracy z LGD został nakręcony program emitowany w programie „Dzień dobry w sobotę” dn.02.08.2014r. w TVP 1.

 

                       Wywiad z Bartłomiejem Reszką przeprowadziła Anna Kaźmierska


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich LGD 'BUD-UJ RAZEM'